Damian GOŁOŚ1, Krzysztof KOPCZYŃSKI2, Janusz NOGA1, Konrad SIENICKI1
1CRW Telesystem-Mesko Sp. z o.o., ul. Warszawska 51, Lubiczów, 05-082 Stare Babice
2Instytut Optoelektroniki, Wojskowa Akademia Techniczna, ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2, 00-908 Warszawa
Wojna w Ukrainie obnażyła ułomność technologii naprowadzania pocisków opartych o systemy radiowego sterowania zdalnego i radionawigacji (w tym GNSS). Związane jest to z powszechnym zastosowaniem systemów walki radioelektronicznej (WRE). Obserwujemy renesans naprowadzania pocisków opartych o sterowanie laserowe.
Amunicja precyzyjnego rażenia (APR) jest ogólną nazwą dla pocisków naprowadzanych precyzyjnie na wybrany cel. Systemy sterowania dzielimy na systemy sterowania zdalnego, samonaprowadzania oraz systemy autonomiczne. Systemy samonaprowadzania pocisków dzielą się natomiast na aktywne, półaktywne oraz pasywne. W pocisku samonaprowadzającym elementem odpowiadającym za określenie położenia celu jest głowica samonaprowadzająca (GSN). Optoelektroniczne GSN pracują najczęściej w trybie półaktywnym oraz pasywnym. Optoelektroniczne systemy samonaprowadzania półaktywnego wykorzystują promieniowanie laserowe, które po odbiciu od celu jest wykrywane i śledzone przez głowicę samonaprowadzającą pocisku. Detektorami promieniowania laserowego w GSN są najczęściej fotodiody kwadrantowe oraz matryce obrazowe. Fotodetektory te wykonywane są m.in. z Si, InGaAs, GaAs, Ge. Optoelektroniczne systemy samonaprowadzania pasywnego bazują natomiast na emisji własnej promieniowania celu. Wykorzystywane jest tutaj najczęściej promieniowanie termiczne z zakresu średniej podczerwieni (ang. MIR). Fotodetektory promieniowania z tego zakresu wykonywane są m.in. z InSb, PbS, PbSe. Polskie ośrodki badawcze wraz z przemysłem dysponują kompetencjami do opracowania technologii optoelektronicznych na poziomie światowym, mających zastosowanie w amunicji precyzyjnego rażenia (rys. 1).
Ścisła współpraca z Siłami Zbrojnymi pozwala krajowemu przemysłowi dopasować produkty do wymagań współczesnego pola walki. Inwestycje w krajową naukę i rozwój technologii optoelektronicznych pozwalają na autonomię w dziedzinie opracowywania broni precyzyjnego rażenia.