#P-24


Negatywny kontrast
w systemach wykrywania i śledzenia obiektów

Dawid Maciej WRÓBLEWSKI, DOAN NGOC Hiep, Marek ZYGMUNT, Krzysztof KOPCZYŃSKI

Instytut Optoelektroniki, Wojskowa Akademia Techniczna, ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2, 00-908 Warszawa

W celu minimalizacji ryzyka występowania fałszywych alarmów, nowoczesne optyczne systemy wykrywania i śledzenia obiektów w przestrzeni powietrznej powinny integrować czujniki działające w różnych zakresach widma promieniowania optycznego.

Powszechnie stosuje się systemy działające w zakresie promieniowania podczerwonego -IR. Relatywnie nową metodą wykrywania i śledzenia obiektów jest pasywna metoda negatywnego kontrastu w zakresie promieniowania ultrafioletowego - UV. Polega ona na analizie zmian w rejestrowanym sygnale tła promieniowania UV w wyniku pojawienia się obiektu w polu widzenia sensora optycznego. Dokonano analizy czułości i zasięgu detekcji, a możliwości detekcyjne sensora wykorzystującego tę metodę przedstawiono na rys. 1. Skonstruowano stanowisko pomiarowe, które umożliwiło przeprowadzenie badań weryfikujących założenia teoretyczne. Wyniki tych badań potwierdzają skuteczność proponowanego podejścia, co czyni je obiecującym rozwiązaniem dla przyszłych aplikacji w szczególności w systemach monitorowania i bezpieczeństwa.

Rys. 1. Wyniki badań negatywnego kontrastu
Rys. 2. Stanowisko pomiarowe


Przeprowadzono również badania skoncentrowane na określeniu długości fali odcięcia dla promieniowania tła w zakresie UV (solar-blind). Badania te mają kluczowe znaczenie dla wysokoczułych systemów detekcji źródeł i zjawisk wysokotemperaturowych, takich jak starty rakiet. Uzyskane wyniki pozwalają na dobór optymalnego zakresu spektralnego detekcji, co pozwali zwiększyć skuteczność i niezawodność tych systemów [1].

Na plakacie zostaną przedstawione wyniki wyżej opisanych badań oraz zestawione stanowiska pomiarowe.


Literatura
[1] DOAN NGOC Hiep, Dawid WRÓBLEWSKI, Marek ZYGMUNT Zbigniew ZAWADZKI, Krzysztof KOPCZYŃSKI, UV cut-off wavelength of solar irradiation at the earth's surface, XXIII Krajowa Konferencja Elektroniki w Darłowie, 2024